Doktorum Bile Beni İstemiyor!…

Posted by on Mar 28, 2014 in Yetişkin Psikoterapisi

“DOKTORUM BİLE BENİ İSTEMİYOR”;

TERK EDİLMİŞ ÇOCUK YANINIZ….

 

Terapistiniz, kendisine not bıraktığınız halde size dönmediğinde, geç döndüğünde ya da ulaşamadığınızda bir çok duygu yaşayabilirsiniz.

İçinizdeki muhakeme eden sağlıklı yetişkin “herkesin her an ulaşılabilir olamayabileceğini, bunun sizinle bir ilgisi olmadığını” söylese de başka bir yanınız (büyük ihtimalle terk edilmiş çocuk yanınız) “kimse beni istemiyor!” diye düşünebilir.  

Bu duygunun hemen ardından da büyük ihtimalle cezalandırıcı ebeveyniniz devreye girer ve “amma da yapışkansın, amma da ağlaksın, bak, doktoru bile bıktırdın!” der….  

Bu ve bunun gibi, reddedilmeye karşı duyarlılığınızı tetikleyen her türlü olayda yapmanız gerekenler sırasıyla aşağıdaki gibidir:

 1. Cezalandırcı ebeveyne haddini bildirmek, sınır çizmek: Açıkça ve mümkünse yüksek sesle “benimle böyle konuşamazsın, kendine gel, ben yetişkin bir insanım ve ne zaman yardım isteyebileceğimi ne zaman uzak durmam gerektiğini bilebilirim” deyin. Ve ekleyin; sana ihtiyacım yok, sen olmadan da kendimi koruyabilirim!
 2. Yalnız ve terk edilmiş çocuk yanınızı teskin etmek; gerçek duygunuzla bağlantıya geçin. Reddedildiğinizi düşündüğünüzde hangi duygularınız tetiklendi? Terk edilmişlik, çaresizlik, öfke, kırılganlık? Yalnız çocuğa bu duygularının geçceğini, birazdan sağlıklı yetişkinin gelip her şeyi yoluna sokacağını söyleyin.
 3. Sağlıklı yetişkin yanınızı devreye sokun: mesela kendinize  “sağlıklı yetişkin kartı” hazırlayın. Gözünüzde şefkatli, koruyan kollayan, elinde bulundurduğu bütün gücü çocuğuna bakım vermek (duygusal bakımdan bahsediyorum), büyütmek için kullanan, sağlam duruşlu, dingin ve enerjik bir yetişkin canlandırın. Ve bu yetişkinin yalnız ve korkmuş bir çocuğu neler söyleyerek teskin edeceğini yazın. Örnek olarak benim yetişkinim şunu der; 

“ÇARESİ OLMAYAN SADECE İKİ ŞEY VAR; DOĞUM VE ÖLÜM… ” 

 Önemli not: Bu sağlıklı yetişkin figürünün insana
 dair her türlü duyguyu ve zaafiyeti de barındırdığından, gözünüzde büyüttüğünüz, hayranlık uyandıran, mükemmel ve ideal biri olmadığından emin olun;  yeri geldiğinde öfkelenebilen, yeri geldiğinde üzülebilen, yeri geldiğinde bunalan ve kafa boşaltmak isteyen bir yetişkin olsun bu; her şeyiyle gerçek, sahici bir insan. Baş etme kartınıza onun söylediklerini yazın. 

 
Read More

Stajyer

Posted by on Mar 1, 2014 in Serbest Fikirler

Aranılan Özellikler

Psikoloji bölümü öğrencisi ya da yeni mezun

İyi derecede ingilizce bilen

Sosyal medyaya hakim

Office Word programında usta 

Klavyeyi hızlı ve hatasız kullanabilen-10 parmak tercih sebebidir

Bilgisayar ve internete hakim

İşbirliği yaparak çalışmaya yatkın

Zamanı iyi kullanabilen

PSİKOLOJİYE AŞIK!!!!

Görev tanımı

Twitter hesabımda şimdiye kadar yazdığım beşbine yakın post’un word programına geçirilmesi

Benim tarafımdan gruplanan postların kitap haline getirilmesi sürecinde her türlü Office Programı desteğinin sağlanması

Şartlar

Kabul edilen adaya yasal stajyer ücreti ödenecek ve kitapta teşekkür bölümünde ismi yer alacaktır. 

Başvuru için beklentim

İlgilenen adaylar CV’lerini denizerdem@terapidefteri.com adresine atabilirler.

CV’nizin yanı sıra aşağıdaki soruları cevaplamanızı rica ediyorum. Bir sayfayı geçmemesine lütfen özen gösterin…

Bir sayfa tanımı: 12 pt times new roman ve tek satır aralığında yazınız.  Türkçe ya da İngilizce yazabilirsiniz. 

1. Neden psikoloji?

2. Klinik psikoloji ile neden ilgileniyorsunuz? 

3.Psikoterapi ile ilgili görüşleriniz nelerdir? 

4.Kendinizi tek bir cümle ile anlatsanız bu ne olurdu?

5.Bu görev için neden uygun olduğunuzu düşünüyorsunuz?

Not: Yurt dışında ya da içinde yaşıyor olabilirsiniz, Skype yoluyla ya da yazışarak da çalışabiliriz.

Read More

kitap önerilerim

Posted by on Dec 29, 2013 in Yetişkin Psikoterapisi

DEĞİŞİM İÇİN DESTEK ALABİLECEĞİNİZ KİTAPLAR VE İÇERİKLERİ

Kişisel gelişim ve kalıcı iyilik hali açısından en sık önerdiğim kitaplar sırasıyla aşağıdaki gibidir. 

Hayatı Yeniden Keşfedin, Jeffrey E. Young, Janet S. Klosko

Ayağınıza dolanan 12 adet şemayı bu kitapta bulacaksınız. Benim en sık yazdığım duygusal yoksunluk, terk edilme, yüksek standartlar, güvensizlik ve kötüye kullanım, haklılık şemaları ile ilgili de detaylı bilgiye ve değişim için uygulama yöntemlerine bu kitaptan ulaşabilirsiniz. Kalıcı iyilik hali için bu kitaptaki stratejileri disiplinli ve düzenli olarak uygulamanız çok faydalı olacaktır. Hem kendim, hem danışanlarım hem de yakınlarım için kullandığım, her satırını kıymetli bulduğum kitaptır. Ek olarak, aşağıda önerdiğim Var Olan Annenin Yokluğu isimli kitap için söylediklerim bu kitap için de geçerlidir. Sırayla önce bu kitabı, daha sonra da aşağıdakini adeta bir reçete gibi önermekteyim. 

 Var Olan Annenin Yokluğu 

Jasmin Lee Cori

Bu kitap yeterince iyi annelik görmemiş çocukların psikolojisi ile ilgili bilgilendirici içeriğe sahip. Yani; içinizde bir boşluk hissi varsa, sevildiğinize bir türlü ikna olamıyorsanız, sizi anlayacak kimse yoksa, yakınlık kurmayı riskli buluyorsanız, insanlara güvenmekte güçlük çekiyorsanız, insan ilişkileriniz inişli çıkışlıysa, terk edilme, şiddete uğrama ya da şiddete şahit olma (psikolojik ya da fiziksel) öykünüz varsa, ebeveynlerinizden biri siz küçükken öldüyse, çocukluğunuzda ebeveynlerinizden birinin psikiyatrik bir sorunu var idiyse (alkolizm, madde kullanımı, depresyon, kişilik bozukluğu, aşırı kaygı vb) bu kitaptan faydalanabilirsiniz. Tabii yalnızca yeterince iyi annelik nedir? sorusunun cevabını merak ediyorsanız da oldukça yararlı bir eser olduğunu düşünüyorum.  

 

Evinizdeki Terapist, Dr. Dennis Greenberger,Dr. Christine A. Padesky

&

İyi Hissetmek , David Burns

 Bu iki kitabı kognitif terapiyi tanıtmak için kullanıyorum. Benim için şema terapiden önceki düşünce-duygu farkı ve düşünceleri değiştirme teknikleri üzerine faydalı bir çalışma. Mükemmelliyetçilik, sosyal fobi, erteleme gibi konulardan müzdaripseniz bu kitaplardaki egzersizleri çok faydalı bulacaksınız. 

 

Çocuğunuza Sınır Koyma, Robert J. Mackenzie

Hem çocuk yetiştirirken nasıl kural konulur hem de kendi içinizdeki öfkeli çocuğa nasıl sınır koyarsınız diye merak ediyorsanız bu kitaptan faydalanabilirsiniz. 

Kurtarla Koşan Kadınlar, Clarissa P. Estes

Kadınların daha “narin” olması gerektiğini, erkeğin bir adım önde olması gerektiğini  düşünüyorsanız ya da böyle düşünen birileri ile yaşıyorsanız bu kitap ufkunuzu açabilir, farklı bir bakış kazandırabilir.

Duyguların Dili, Karla McLaren

Duygularınızı adlandırmakta, tanımlamakta güçlük çekiyorsanız, ya da bazı duygularınıza tahammülünüz yoksa bu kitap size kendinizi anlamanız açısından yol gösterebilir. 

Read More

AYDINLANMA….

Posted by on Oct 29, 2013 in Yetişkin Psikoterapisi

Hem günün anlam ve önemini hem de psikolojiyi birleştirebilmiş bir makale. 1784 yılında yazılmış ve bu sebeple bazı şeylerin aradan yüzyıllar geçse de değişmediğinin kanıtı. Sadece altı sayfa ama ciltlerce kitabın yerini tutabilecek derinlikte. Dili biraz ağır gibi gelse de devam edin bir süre sonra akışına kapılacaksınız…

http://www.allmendeberlin.de/Aydinlanma_Nedir_Kant.pdf  

Read More

Terapistinize Kızmanın Dayanılmaz Hafifligi

Posted by on Oct 18, 2013 in Yetişkin Psikoterapisi

Bilimsel temelli yazılmış her kişisel gelişim kitabında bulup rahatlıkla uygulayabileceğiniz dört temel adım özetle şöyledir; 

 • İnsan beyninin işleyişini anla
 • Kendi beyninin nasıl işlediğini,yani neyi neden yaptığını anla 
 • Değişebilmek için izlemen gereken adımları çıkart
 • Adımları tek tek uygula

 Kısaca, yukarıdakileri bir kitaptan da öğrenebilir ve kendi kendinize uygulayabilirsiniz. 

 O halde terapinin anlamı ve değişimdeki rolü nedir? Yazının geri kalanında bu konuya değineceğim.

 İnsanın temel ihtiyacı bağlanmaktır ve bir çok sorunun temelinde insan ilişkilerine yani bağ kurmaya dair çarpıtılmış yorumlar yatar. Bu yorumları tetikleyen mekanizmayı değiştirmek de CANLI CANLI insan ilişkisi kurarak mümkün olur. 

 Kişisel gelişim kitapları en sevdiğiniz grubu CD’den dinlemekse, terapi konserde en ön sıradan izlemektir. Yani her duyunuza hitab eden bir deneyimdir. Bu deneyimden en iyi şekilde faydalanmak için terapistinizle aranızdaki ilişkiyi aşağıdaki şekilde kullanın; 

 Terapistinizle kurduğunuz ilişki dış dünyadaki ilişkilerinin temsilidir, bu sebeple

aşağıdakiler gibi düşündüğünüzde bunu terapistinizle mutlaka konuşun, bakalım neler olacak:

 •  terapistinizin sizinle yeterince ilgilenmediğini düşündüğünüzde 
 • sizi anlamadığınızı düşündüğünüzde
 • duygularınızı ve yaşadıklarınızı önemsizleştirdiğini düşündüğünüzde
 • sadece çıkar (para, mesleki başarı vb) için sizinle ilgilendiğini düşündüğünüzde
 • terapistiniz ondan beklemediğiniz bir yanlış yapıp “gözünüzden düştüğünde”…
 • sizi dinlemediğini, aklının o anda başka yerde olduğunu hissettiğinizde
 • aslında söylediklerine kendisinin de inanmadığını düşündüğünüzde
 • nasıl olsa “tuzu kuru” olduğu için öyle konuştuğunu düşündüğünüzde…

 Bu listeye çatışma konusu olabilecek daha bir çok madde ekleyebilirsiniz, benim aklıma gelen, ve kendi terapistimle konuştuklarım bunlardı.Sonuç benim için oldukça şaşırtıcıydı; çatışmanın sağlıklı olanı insanları uzaklaştıracağına yakınlaştırır! 

 

Read More